Herbata na odchudzanie?


Czy picie herbaty wspomaga odchudzanie?

Większość z nas lubi napić się herbaty. A jeśli ten ulubiony napój narodów pomagałby jeszcze w odchudzaniu?

Zapomnij o najnowszych dietach i modnych ćwiczeniach! Niedawny szum medialny zdaje się zachęcać nas do nic nierobienia, wystarczy usiąść i pić herbatę. Brzmi jak idealne rozwiązanie dla narodu, który ma już zdrowe relacje z czajniczkiem - Polacy wypijają coraz to więcej kubków herbaty. Tylko jedna rzecz odbija się czkawką - jeśli picie herbaty da nam ciała Hollywood, dlaczego jako naród, jesteśmy coraz grubsi?

Przede wszystkim powinniśmy zapomnieć o tradycyjnych mieszankach czarnych herbat i skoncentrować się na bardziej egzotycznych liściach.

Zwiększenie metabolizmu

Przez lata wiele modelek twierdziło, że picie zielonej herbaty zwiększyło ich metabolizm, pomagając w spadkach wagi nawet o dwa rozmiary. Niedawno Victoria Beckman potwierdziła, że codziennie pije herbatę pu-erh, dzięki czemu zachowuje szczupłą sylwetkę i młody wygląd.

Spalanie kalorii

Podczas gdy zielona herbata i pu-erh się na pierwszych stronach gazet, w szczególności dzięki gwiazdom, które zachwalają ich właściwości, nie są jedynymi, które wspomagają odchudzanie. Szybkie wyszukiwanie internetowe ujawnia, że istnieją setki herbat, których producenci zapewniają o ich skuteczności podczas odchudzania - i większość z nich jest daleko od filiżanki Earl Grey.

Jedną z najbardziej popularnych jest Wulong lub oolong - herbata, która mieści się gdzieś między czarną a zieloną herbatą i ponoć zwiększa metabolizm.

Podwyższają poziom energii i metabolizm

Herbata Porangaba zdobyła niedawno zainteresowanie po doniesieniach mediów o jej właściwościach. Napar, który jest wykonany z liści niewielkiego drzewa z Amazonii, widocznie hamuje apetyt, poprawia metabolizm i zwiększa poziom energii.

Herbata Okinawa jest inną odmianą, ale również skuteczną i wartą uwagi ze względu na korzyści w odchudzaniu. Jest to po prostu rodzaj zielonej herbaty pitej przez mieszkańców wyspy Okinawa. To prawda, że ludzie, którzy żyją na tej wyspie są znani z długowieczności, a przypadki otyłości są tam sporadyczne, wręcz dziwne.

Jednak eksperci uważają, że ich zdrowie jest wynikiem wielu czynników, w tym niskiego poziomu stresu, regularnej aktywności w starszym wieku i diety, która zawiera dużo ryb, warzyw i soi - innymi słowy, ich długowieczność i smukłe figury są nie tylko zasługą picia zielonej herbaty. Wśród osób przyjmujących bardziej zachodni styl życia pojawiają się przypadki otyłości niezależnie od zwyczaju picia herbaty.

Herbata Feiyan - Chińska herbata ziołowa, która zawiera zieloną herbatę, liście lotosu, nasiona cansia - ten zestaw zapowiada ogromną liczbę plusów zdrowotnych i odchudzających.

Herbaty ziołowe na odchudzanie

Istnieje szeroka gama herbat ziołowych, które czasami łączą się z utratą masy ciała, dzięki mieszance konkretnych ziół. Herbatki ziołowe zawierające mniszek lub pokrzywę - dwa zioła, które są uważane za moczopędne - pozbycie się nadmiaru wody może spowodować utratę wagi. Herbaty zawierające koper - składnik, który rzekomo hamuje apetyt - również pomagają w walce z nadprogramowymi kilogramami.

Ale może napar naprawdę pomoże Ci schudnąć?

Brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe - i zdaniem większości ekspertów, rzeczywiście nie istnieje magiczna herbatka. W rzeczywistości, niektóre herbatki ziołowej mogą zrobić więcej szkody niż pożytku, jeśli zawierają one pewne zioła, które mają silne działanie moczopędne i przeczyszczające. Nadmierne oddawanie moczu, biegunka i skurcze żołądka, to tylko niektóre z efektów ubocznych, które mogą wyrządzić wiele szkód w naszym organizmie.

Ograniczone dowody naukowe

Istnieje niewiele badań potwierdzających skuteczność picia herbaty. Do chwili obecnej większość badań skupiła się na zielonej herbacie. Obie zielone i czarne herbaty pochodzą z tej samej rośliny - Camelia sinensis - ale liście są przetwarzane w inny sposób.

W rezultacie obie herbaty zawierają podobne ilości flawonoidów, które działają jako silne przeciwutleniacze w organizmie. Jednakże, z powodu różnic przetwarzania zawierają różne rodzaje flawonoidów. Jako, że czarna herbata jest fermentowana, flawonoidy posiadają bardziej skomplikowaną budowę i składają się z teaflawin oraz tearubiginy.

W przeciwieństwie do tego, niesfermentowana zielona herbata zawiera flawonoidy zwane katechinami, które mają prostszą konstrukcję.

Właściwości spalania tłuszczu

Niestety jednak, podczas gdy badania wykazały, że zielona herbata może zmniejszyć wagę ciała i przyspieszyć metabolizm tłuszczów, większość prac została przeprowadzona na probówkach lub zwierzętach, takich jak myszy i szczury. W rzeczywistości bardzo niewiele badań spojrzało na potencjał zielonej herbaty w spalaniu tłuszczu lub odchudzaniu u ludzi - w wielu przypadkach, choć pozytywny związek stwierdzono między spożyciem zielonej herbaty i utratą masy ciała, badania te zostały źle zaprojektowane lub opierały się na niewielkiej próbie.

Konkluzja: więcej dobrze zaprojektowanych badań klinicznych jest potrzebne, aby stanowczo potwierdzić korzyści odchudzania zielonej herbaty.

Cynicy twierdzą, że wszelkie korzyści związane z utratą masy ciała są prawdopodobnie spowodowane oszczędnościami kalorii związanymi z przełączeniem się ze słodkiego kubka czarnej herbaty na niekaloryczną filiżankę zielonej lub ziołowej herbaty. A w rzeczywistości jest to bardzo możliwe. Standardowy kubek herbaty z dwiema łyżeczkami cukru zawiera około 38 kalorii.

Cztery kubki dziennie daje 152 kalorii, 55.480 kalorii w roku - ostatecznie, wystarczy, by stracić nawet 8 kilogramów, w momencie, kiedy przerzucimy się na pozbawioną kalorii zieloną herbatę! Plus, czekolada nigdy nie smakowała lepiej jak ta popita zieloną herbatą!

Korzyści płynące z picia herbaty są duże. Zawierają one wiele przeciwutleniaczy, które maja zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie istnieje magiczny napar odchudzający, cala magia polega na odstawieniu cukru z naszej codziennej filiżanki herbaty.

Wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia sugeruje, że w ramach zdrowego stylu życia, cztery filiżanki dziennie mogą pomóc chronić nasz organizm przed działaniem wolnych rodników, - potencjalnie szkodliwych cząsteczek, które mogą uszkadzać komórki. To z kolei może pomagać obniżać ryzyko wielu problemów zdrowotnych, takich jak choroba serca, rak, udary, choroba Alzheimera, a nawet zaćma.

Herbata jest naturalnym źródłem fluoru, minerału, który jest ważny dla zdrowych zębów. I mimo, że obie zielona i czarna herbata zawierają kofeinę, eksperci twierdza, że jest niewystarczająca, by wywołać działanie moczopędne.